Crohn - mix mých myšlenek

21. srpna 2016 v 0:56 | Jane |  Moje Crohnovské paměti
Bolí mě břicho...zvlášní tupou bolestí. Když něco sním, rychle letím na wcko. Někdy ani nemusím mít průjem. Prostě mám celkově strašně zrychlený metabolismus. Moje tělo si proto z potravin nemá moc co ukládat do zásoby. Jsem proto docela hubená. Na doporučení své doktorky, držím bezlepkovou dietu a to je možná další důvod, proč jsem tak hubená. Kamkoliv jdu ven , musím počítat s rizikem toho, že si budu muset odskočit. A kolikrát to prostě nejde... a člověk se pose+e. Často se kvůli tomu cítím velmi méněcenná...

Že nemůžu dělat nic bez ostažitosti. Dávám si pozor co sním, aby to bylo bez lepku, někdy když mi není moc dobře je lepší když strava obsahuje co nejméně zbytků (slupek a semínek). Toaletní papír s sebou beru všude. Ještě že mě drží facebooková skupina pacientů s Crohnovou chorobou. Lidé se na ní nemusí bát vypsat své pocity, dotazy apod.

Mám nasazenou biologickou léčbu, beru injekce Humiru, každý týden jednu-lidi, pálí to jak čert...ve složení je kyselina citronová nebo něco takového...
Také jsem musela začít chodit k psychiatričce a mám již brzy naplánované sezení s paní psycholožkou. Jsem moc úzkostlivá a cítím často velký stres.Naštěstí mám skvělou rodinu, která mi psychicky i fyzicky velmi pomáhá.Zválšť moje setřička Anitka. A mí přátelé. Mám přátele i z nemocnice. Má kamarádka Míša je úžasná mladá slečna. Má celiakii a i nesnášenlivost na laktózu. Byly jsme spolu na pokoji, a moc jsme se zkamarádily.

Na nemocnici je skvělé to, že když máte pocit , že jste nejvíce nemocný , vždy se najde někdo , kdo je na tom hůře než vy.
K tomu je skvělé to, že v nemocnicích jsou zvyklí na všechno možné... průjmy nejsou to nejhorší...zdaleka ne.

Na mém oddělení jsou moc hodní :) . Jsou tam skvělé sestřičky i hodní a schopní doktoři. Je tam i spoustu mediků a to jak z ČR, tak i ze zahraničí. Crohnovu chorobu mi diagnostikovali v roce 2012. Bylo mi 12 let. Měla jsem absces u konečníku, byla jsem velmi unavená, mívala jsem časté průjmy někdy i s přímesí krve. Absces pak sám praskl. Pamatuji si,že jsem tehdy šla doma po škole na toaletu. Byla jsem doma sama. Konečník mě bolel normálně, jako vždy. Akorát, když jsem se pak utírala byl skoro celý toaletní papír od krve. Dost jsem se lekla. Honem jsem se běžela podívat se na to do zrcadla...no jo... a chronická píštěl byla na světě :D...

Crohn se mi projevoval všelijak. Vždy jsem měla ale průjmy, bolesti břicha a zhubla jsem. jednou to bylo dokonce 10 kg za 14 dnů!!!Když moc nemáte chuť k jídlu a chodíte na velkou 16 denně (i v noci - skoro jsem se nevyspala...zavřete oči a hned musíte na toaletu, pak se osprchujete kvůli hygieně, jdete znovu spát, spíte asi deset minut a zase jdete na wcko...a furt a furt dokola).
Jednou to byl zánět podkoží (erythema nodosum).Udělaly se mi na holeních takové rudé flíčky...ty pěkně bolely...pak se z toho udělaly boule. Mysleli jsme, že mě něco poštípalo. Když jsme raději zajeli do FNM, rovnou si mě tam nechali.

Jednou jsem zase měla strašné průjmy a strašně mě u toho bolel konečník...měla jsem pocit , že rodím zadkem...dávala jsem si do úst plný balíček kapesníků , jako roubík, abych neřvala bolestí... bylo to fakt peklo.

A teď naposledy se mi Crohn projevil průjmy, nesnášenlivostí a bolestmi břicha.

Ale snažím se to zvládat .
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama